Binecuvântare arhierească la Mănăstirea Piatra Sfântă - Tărâţa

Arhiepiscopia Iașilor Martie 19, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Pe o vreme neprielnică şi geroasă, în jur de 300 de pelerini au venit în seara zilei de duminică, 18 martie 2018, la Mănăstirea Piatra Sfântă - Tărâţa din Iaşi, pentru a se ruga în cadrul Tainei Sfântului Maslu. Slujba a fost oficiată de către Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Oamenii nu au ţinut cont de temperaturile scăzute şi au venit cu multă credinţă spre străvechea aşezare monahală ce datează din secolul al XVIII-lea. Biserica „Naşterea Maicii Domnului“ a fost neîncăpătoare de numărul mare de credincioşi veniţi să ceară tămăduire pentru sufletele şi trupurile lor şi ale celor dragi. Pe lângă rugăciunile Tainei Sfântului Maslu, Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul a înălţat către ceruri şi alte cereri, pentru ca Preabunul Dumnezeu să se milostivească asupra celor prezenţi şi asupra celor pomeniţi. Ierarhul a explicat la finalul slujbei semnificaţia Tainei Sfântului Maslu şi a motivat prezenţa Preasfinţiei Sale la Mănăstirea Piatra Sfântă. „Am slujit aici Taina Sfântului Maslu la invitaţia părintelui stareţ şi la dorinţa credincioşilor care susţin această mănăstire. Dorim să vă susţinem cu rugăciunile noastre şi vă felicităm pe toţi cei ce ajutaţi această mănăstire“, s-a exprimat Preasfinţia Sa. La rândul său, protosinghelul Cristofor Ruxandu, stareţul Mănăstirii Piatra Sfântă, a mulţumit tuturor preoţilor şi credincioşilor pentru că s-au rugat împreună. La ieşirea din sfânta biserică, pelerinii au fost miruiţi şi au primit ca binecuvântare un pahar de ceai şi o iconiţă.