Istoricul Parohiei Potoci

Istorie Decembrie 12, 2011

In peisajul mirific al Moldovei un loc aparte îl ocupă muntele Ceahlău cu ,,marea dintre munți” cum este numit lacul de acumulare de la Bicaz. Pe malurile acestui lac construit in anii 1960 se afla si parohia Potoci situată la 15 km de orașul Bicaz compusă din două mici sate Potoci si Ruginești locuite de oamenii muntelui cum sunt numiți cei de aici, simpli dar harnici si iubitori de Dumnezeu.

In anii grei ai comunismului locuitorii  zonei sunt dezrădăcinați de locurile natale prin  strămutări masive cauzate de ridicarea hidrocentralei si apariția noului lac de acumulare- Izvorul Muntelui.De atunci au inceput pe lângă zidirea noilor case si construcția bisericii de piatră cu hramul ,,Nașterea Maicii Domnului” in anul 1972 . Biserica a fost ridicată cu efortul si contribuția substanțială a soților Ion si Alexandrina Ciucanu , ctitori principali, dar și prin contribuția credincioșilor din cele două sate sub păstorirea vrednicului de pomenire a  pc. pr. Stelian Cărpușor, paroh al bisericii intre anii 1973-1979. Sfințirea lăcașului de cult s-a săvârșit in ziua de 26 septembrie 1976 de către P.S. Andrei Botoșăneanu episcop vicar al Mitropoliei Moldovei si Sucevei cum era titulatura de atunci, participând un număr impresionant de credincioși de pe valea Bistriței. Aceștia au venit să asiste la un eveniment atât de rar cu o importanță duhovnicească pentru sufletele lor în acea grea perioadă . Lungi si grele au fost eforturile ridicării bisericii care inițial a primit aprobarea doar pentru ridicarea unei clopotnițe, dar  prin purtarea de grijă a lui Dumnezeu lucrările au  reușit să se finalizeze . Între anii 1980-1988 a slujit ca preot paroh p.c. părinte Amarinei Alecu iar din anul 1988-1998 pc. Pr. Șfarghie Florin. Între ani 1998-1999 parohia a fost deservită de pc. Pr. Dăscălescu Cristian iar de la data de 1 august 1999 parohia Potoci are un nou preot paroh pc. Pr. Anghel Ion Valentin până in prezent.

Parohia are un număr de 164 familii ortodoxe in marea sa majoritate persoane vârstnice dar care sunt foarte atașate de tradiția si credința ortodoxă. Parohia Potoci are un caracter misionar deoarece in zonă trăiesc șase familii aparținând cultului Penticostal care au și o casă de adunare în satul Potoci unde periodic se organizează întâlniri  cu alți aparținători ai acestui cult din alte localități. Biserica parohiei este o construcție solidă din piatră în plan treflat in lungime de 18 m iar lățimea la cele două străni este  de 7 m. Pictura bisericii s-a efectuat de către pictorul Ștefan Roșu in anul 1992, care este fiu al satului actualmente profesor de desen in orașul Bicaz. Catapeteasma bisericii este una deosebită, din lemn de stejar sculptată de meșteri populari din satul Vânători Neamț. Biserica are incălzire centrală și este frumos împodobită cu toate cele necesare cultului. Credincioșii parohiei sunt oameni simplii dar harnici și foarte atașați valorilor spirituale credinței ortodoxe și cu o  mare grijă duhovnicească pentru viața lor spirituală dar și pentru inaintașii lor.

Potoci - este o zonă mirifică și binecuvântată de Dumnezeu, așezată la poalele Ceahlăului, inconjurată de munții împăduriți, unici prin frumusețea lor.